30 Mart 2015 Pazartesi

BUKET UZUNER

İstanbul Para Palace Jumeirah Otelde her ay gerçekleştirilen Edebiyat Buluşmalarında bugün; romancı, hikayeci ve gezi yazarı 1955 doğumlu Buket Uzuner  konuktu. Hayatı, deneyimleri, birikimleri ve kitapları üzerine  zengin deneyimleriyle   akıcı konuşmalar yaptı. Önemli cümleler şöyleydi;
*ÇANAKKALE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN ÖN SÖZÜDÜR.” Fazıl Hüsnü Dağlarca
* Uzun Beyaz Bulut-Gelibolu, Türk Tarihi’ nin en önemli zaferlerinden Çanakkale Savaşları’ na 2000′ li yılların bilinciyle ve uluslarası tezleri de ciddiye alarak bakan, epik bir roman.  Yeni Zelanda’nın ilk sahibi olan yerliler, yani Maoriler adalardan oluşan ülkelerine kendi dillerinde Aotearoa yani Uzun beyaz Bulut adını takmışlar. Sonra İngilizler buraya gelmiş ve adanın adını Yeni Zelanda diye değiştirmişler. Romanın kahramanlarından biri Yeni Zelanda asıllı bir Anzak asker. İşte romanın adı UZUN BEYAZ BULUT-GELİBOLU bu anlamda bir siyasi şifredir.
*Türkçe Ural-Altay dil gurubundandı, ayırdılar!   Hint ve Çin grubuna aldılar. Türkçe çok hümanist, demokrat  bir dil, erkek-dişi-hayvan  ayırmıyor. Mesela “O”. İngilizcede she-he-it vardır. Türkçede tek o kullanılır.
*İYİLİĞİN  bir virüs gibi yayılmalı diyor..
*Atatürk Yurttaşlık kullanmış. Milliyetçilik DNA ve kökle ilgili, oysa yurt=çadır demektir. YURTSEVER  çok demokratik bir kavram. Türkler çadırı nereye kurarsa orayı yurt biliyor.
*Selçukludan öncesi çok güzel! Hala Sibirya –yakut Bölgesinde yaşayan Türkler var. Doğaya o kadar saygılılar ki..Ağacı kesmeden önce ona sarılıp özür diliyor, geyiği kesmeden önce uzun süre onunla göz temasında bulunuyor ve “özür dilerim, ihtiyacım olduğu için kesiyorum” diyor..O milletten bugün nasıl betonlaşan bir topluma geldik diye soruyor?
*Türk Tarihini ilk defa ÇİN kaynaklarından inceleyen Prof.Dr. Ahmet Taşağıl’ın
“KÖK TENGİRİNİN ÇOCUKLARI” eserinden örneklerle  çok etkilendiğini söylüyor.
B.Uzuner, bugün Anadolu'da yaşayan her kültürü derinden etkilemiş kadim Kamanlık (Şamanizm) geleneğinin dört unsuru olan SU, TOPRAK, HAVA, ATEŞ'ten ilham alarak yazdığı yeni romanı UYUMSUZ DEFNE KAMAN'IN MACERALARI dörtlemesinin ilk kitabı 'SU' romanında  doğayı ve yaşamı kutsayan kadim Türk geleneği Kamanlık'a (Şamanlık) selam ederken, okurları hem eko-feminist bir okumaya, hem de 1000 yıl önce Uygur harfleriyle ön-Türkçe yazılmış olduğu düşünülen (Mutluluk Bilgisi) KUTADGU BİLİG ŞİFRESİ ile zihin oyunlarına davet ediyor.

Kutadgu Bilig yazarı Yusuf Has Hacib'in;

"Aklın süsü dil, dilin süsü sözdür. Kişinin süsü yüz, yüzün süsü gözdür."
beyitiyle açılan romanın bir  Kutadgu Bilig'in bilinen üç orijinal nüshasından ilkini Uygur harfleriyle Türkçe yazdığı düşünülen Yusuf Has Hacib’i  de kitapseverlere tanıtıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder